Elektrické vykurovacie káble na ochranu heliportov pred snehom a ľadom.

Elektrické vykurovacie káble sú dôležitým prvkom na ochranu heliportu pred nebezpečnými poveternostnými podmienkami, ako je sneh a ľad. Tieto káble umožňujú udržiavať heliport v bezpečnom stave na pristávanie a vzlet v rôznych klimatických podmienkach. V tomto eseji sa zameriame na výhody a funkcie elektrických vykurovacích káblov pre heliporty.

Výhody elektrických vykurovacích káblov

Prvou a najvýznamnejšou výhodou elektrických vykurovacích káblov je schopnosť rýchlo a efektívne odstraňovať sneh a ľad z povrchu heliportu. Vďaka nim je zaistené bezpečné pristátie a vzlet predovšetkým záchranných helikoptér aj za extrémnych poveternostných podmienok. Ďalšou výhodou je možnosť automatizácie vykurovacieho systému, čo znižuje potrebu ľudského zásahu a zvyšuje spoľahlivosť celého systému.

Elektrické vykurovacie káble taktiež pomáhajú znižovať náklady spojené s ručným odstraňovaním snehu a ľadu. Vďaka nim je heliport prevádzkovaný efektívnejšie a bez zbytočných oneskorení. Tým sa zvyšuje celková bezpečnosť heliportu a minimalizuje riziko nehôd a oneskorení v leteckej doprave.

Funkcia elektrických vykurovacích káblov

Elektrické vykurovacie káble EKOHEAT CAB 42 fungujú na princípe ohrevu, ktorý rozpúšťa sneh a ľad na povrchu heliportu. Tieto káble sú umiestnené pod povrchom heliportu a sú aktivované senzory, ktoré detekujú teplotu a vlhkosť. Akonáhle je zaznamenaná prítomnosť snehu alebo ľadu, vykurovacie káble sa automaticky zapnú a začnú odstraňovať nežiaduce nánosy.

Vďaka moderným technológiám sú elektrické vykurovacie káble energeticky efektívne a šetrné k životnému prostrediu. Sú navrhnuté tak, aby minimalizovali spotrebu energie a zároveň zaistili optimálny výkon pri odstraňovaní snehu a ľadu. To z nich robí ideálnu voľbu na ochranu heliportu v rôznych klimatických podmienkach.

Príkladom inštalácie vykurovacích káblov do heliportu je napríklad pristávacia plocha pre vrtuľníky na streche FN MOTOL, Praha.